Zabieg wygładzania skóry i usuwania oznak starości przy pomocy wstrzyknięcia we wnętrze skóry kwasu hialuronowego to obecnie jeden z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki miejscowemu zastosowaniu kwasu hialuronowego możemy wygładzić skórę oraz przywrócić jej młodość i blask. Dodatkowo kwas hialuronowy jest substancją biozgodną, co oznacza, że jest w pełni naturalny i bezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Niemniej jednak wciąż w wielu przypadkach występują powikłania po zabiegach kwasem hialuronowym. Dlaczego tak się dzieje i czy jest się czego obawiać decydując się na wykonanie zabiegu? Więcej informacji

Bez obaw

         Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta — oczywiście, że nie ma się czego obawiać, pod warunkiem wybrania odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej i sprawdzonego gabinetu. Zanim więc zdecydujemy się na zabieg w danej klinice koniecznie sprawdźmy, jakie są opinie na jej temat. Dodatkowo możemy poprosić o wstępne spotkanie z chirurgiem plastycznym, który odpowie na wszelkie nasze pytania i pomoże rozwiać wątpliwości. Jeśli takie spotkanie jest niemożliwe, powinna nam się zapalić czerwona lampka — w takim wypadku koniecznie znajdźmy inną, zaufaną klinikę, która poświęca pacjentowi odpowiednią ilość czasu zarówno przed zabiegiem, w jego trakcie, jak i po nim.

Powikłania

         Powikłania najczęściej powstają na skutek niedoświadczenia lekarza wykonującego zabieg, nieprawidłowo przygotowanego i zastosowanego sprzętu, złego przygotowania pacjenta do zabiegu, złej jakości kwasu hialuronowego lub nieodpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. Do najczęstszych powikłań należą reakcje na nietolerancję kwasu hialuronowego, reakcje alergiczne, stany zapalne i ropnie, biofilm, martwica skóry, utrata wzroku, nieestetyczny wygląd, krwiaki oraz opuchlizna.

Nietolerancja na kwas hialuronowy

         Nietolerancja na kwas hialuronowy najczęściej pojawia się na skutek podania kwasu złej jakości i objawia się intensywnymi reakcjami alergicznymi, opuchlizną, dusznościami, krwiakami, dużą bolesnością czy stwardnieniem opuchnietęgo miejsca. Stany zapalne i ropnie pojawiają się na skutek przeprowadzenia zabiegu w niesterylnych i niejałowych warunkach i tak samo jak Biofilm wynika z zakażenia bakteriami, które dostają się wraz z wprowadzeniem do tkanki skórnej igły. Martwica skóry również jest bardzo groźnym powikłaniem, które powstaje na skutek wprowadzenia kwasu hialuronowego zbyt blisko, a czasem nawet do wnętrza naczynia krwionośnego, co może prowadzić do innego powikłania, jakim jest utrata wzroku.

         Nieestetyczny wygląd, opuchlizna pod oczami oraz powstawanie niewielkich krwiaków i siniaków to najmniej niebezpieczne powikłania, które pojawiają się bardzo często nawet bez powodu w przypadku dobrze zaaplikowanego kwasu hialuronowego i prawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Niestety wpływają one na nasz wygląd pooperacyjny, dlatego zawsze warto zgłosić lekarzowi medycyny estetycznej prowadzącemu zabieg wystąpienie powyższych skutków ubocznych. Wejdź do NAS