Osocze bogatopłytkowe (PRP) to środek uzyskiwany z krwi autologicznej (własnej pacjenta), w jakim natężenie płytek krwi jest większe aniżeli w osoczu fizjologicznym (normalnym). Po raz pierwszy PRP zastosowano podczas zabiegu kardiochirurgicznego w 1987 r. Od owego momentu dokonał się ogromny postęp w technologii produkcji, udało się także rozbudować ewidencję chorób oraz minusów, w jakich osocze bogatopłytkowe może mieć wykorzystanie.

Osocze bogatopłytkowe – dla jakich osób jest dedykowane?

Zabieg tenże przeznaczony jest nie jedynie pacjentkom pragnącym pozbyć się zmarszczek, lecz również osobom chorującym na uszkodzenia stawów oraz ścięgien. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest również doskonałą opcją dla osób chorujących na alergię na toksynę botulinową (botoks) (https://drwinczakiewicz.pl/portfolio-item/osocze-bogatplytkowe/). Dzięki zabiegowi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego możliwe jest spłycenie zmarszczek z miejsc takich jak: przestrzenie oczu (eliminowanie tzw. kurzych łapek); przestrzenie czoła; policzków; nosa oraz okolic ust. Dotyczyć to może również redukcji zmarszczek w obszarze szyi, dekoltu lub rąk.

Osocze bogatopłytkowe – na czym polega tenże zabieg?

Osocze bogatopłytkowe bierzemy pobierając krew chorego. Nie różni się więc niczym od tradycyjnego pobrania krwi, jakie znamy z doświadczeń badawczych. Ilość produktu jest zależna od typu wykonywanego zabiegu. Pobraną krew przenosi się potem do profesjonalnej probówki z żelem izolującym i antykoagulantem (jego założeniem jest zapobieganie krzepliwości). Potem, wzięta krew jest odwirowywana oraz rozdzielana na trzy grupy: czerwone płytki krwi, osocze oraz powierzchnię z płytkami krwi między nimi.

Co po zabiegu?

Gdy podane zostanie osocze bogatopłytkowe, po zabiegu zauważalne jest zaczerwienienie skóry, natomiast również mały obrzęk będący efektem automatycznego jej podrażnienia przez wykonanie serii nakłuć. Zaczerwienienie oraz obrzęk ustępują instynktownie, przeważnie w przeciągu pierwszych 24 godzin. W efekcie wykonywanego zabiegu może dojść do powstawania małych krwiaków, jakie w ciągu paru dni ustępują.

Przy współpracy: https://drwinczakiewicz.pl/